FK Fjordsiden tilbyder også rigtig meget ved siden af turneringsfodbold. Hvert år afholder vi et Sommer CUP hvor du kan stille et hold med veninderne, firmaet eller noget helt tredje. Der er ikke krav om fodbold kunnen, kun at du har humøret i top, og en lyst til at hygge dig, hvor fodbolden, øllerne og vennerne er i fokus.
Hver sæson holder vi både hold fester, opstarts fester og afslutningsfester. Vi afslutter året med en galla, hvor der er diverse kåringer af præstationerne i årets løb.
FK Fjordsiden har også plads til dig, som blot vil være en del af en forening, måske i et udvalg, omkring fester og aktiviteter, eller en plads ved bestyrelses bordet hvor de tunge beslutninger bliver taget. Kort sagt, så er FK Fjordsiden en klub der er kommet for at blive. Vi har et ønske og en vission om, at vi på sigt kan tilbyde fodbold til alle aldre i begge køn, og vil være en af de største klubber i Aalborg målt på medlemmer. Så har du lyst til at være med, så skal du blot tage kontakt til os, eller møde op på en af vores træningsaftener, så skal vi nok tage varmt imod dig.
Forza FK Fjordsiden